ماموریت مرموز چندمیلیون دلاری دولت‌های عربی به یک جاسوس

اطلاعاتی که به تازگی در رسانه ها منتشر شده نشان می دهد شرکت صهیونیستی NSO Group برای هک کردن گوشی های هوشمند هزاران نفر در جهان میلیون ها دلار پول به جیب زده است.

به گزارش ایرچر له نقل از ایرچربرخی حکومت های متحجر حاکم بر کشورهای عربی مانند امارات با پرداخت 650 هزار دلار به این شرکت صهیونیستی از آن خواسته اند تا گوشی های آیفون شهروندان ناراضی خود را هک کنند. این موضوع اولین بار زمانی فاش شد که سرقت اطلاعات گوشی آیفون احمد منصور فعال حقوق بشر در امارات توسط یک شرکت امنیتی افشا گردید.

 

NSO Group برای سرقت اطلاعات آیفون این فرد پیامکی حاوی لینک به یک سایت آلوده را برای وی ارسال کرده بود. با کلیک بر روی لینک یاد شده کاربران بدافزار خطرناکی را بر روی گوشی های خود بارگذاری می کنند. این بدافزار از یک آسیب پذیری که حالا برطرف شده برای نفوذ به آیفون استفاده می کند. حفره یاد شده محدود به سیستم عامل آیفون نیست و در سیستم عامل مک و مرورگر اینترنتی سافاری هم وجود دارد.

 

اسناد تازه ای که در روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسیده نشان می دهد دولت های فاسد عربی و برخی دول دیگر جهان صدها هزار دلار به این شرکت پرداخت کرده اند تا اطلاعات خصوصی شهروندان خود را به سرقت ببرند. NSO Group پیشنهادات خود برای هک گوشی های کاربران را در قالب بسته های مختلف برای دولت های متقاضی ارسال کرده است.

 

این شرکت صهیونیستی نه تنها در زمینه هک کردن آیفون تخصص دارد، بلکه قادر به هک کردن انواع گوشی های اندرویدی، تلفن های همراه مجهز به سیستم عامل سیمبین و غیره است.

 

دولت های مشتری این شرکت ابتدا باید 500 هزار دلار هزینه نصب اولیه بدافزار جاسوس ساخت NSO Group را بپردازند. سپس آنها بسته های پیشنهادی مختلفی را بسته به نوع وسیله مورد نظر برای هک دریافت می کنند. هک کردن 10 گوشی آیفون یا آندرویدی 650 هزار دلار هزینه دارد. اما این رقم در مورد 5 گوشی مجهز به سیستم عامل سیمبین 300 هزار دلار و برای هک کردن 5 گوشی بلاک بری برابر با 500 هزار دلار است.

 

در صورت افزوده شدن 20 گوشی جدید به این مجموعه شرکت اسراییلی مذکور 150 هزار دلار دریافت می کند. همچنین هزینه سرقت اطلاعات 20 و 50 گوشی جدید به ترتیب 500 و 800 هزار دلار است. دولت های متقاضی برای حفظ عضویت و دریافت خدمات پشتیبانی باید سالانه معادل 17 درصد از کل ارزش قبوض صادره را هم بپردازند.

 

NSO Group شش سال قبل تاسیس شده و جزییات چندانی از فعالیت های مالی آن در دسترس نیست. مدیریت این شرکت در دست دو نفر از ساکنان رژیم صهیونیستی است. اما مالک اصلی آن موسسه ای در سان فرانسیسکوی آمریکا موسوم به Francisco Partners است که در سال 2014 با پرداخت 120 میلیون دلار بخش اعظم سهام شرکت یاد شده را خریداری کرده است.

 

مشتریان NSO Group بسیار متنوع بوده و در اروپا، خاورمیانه عربی و قاره آمریکا واقع هستند. به عنوان مثال دولت مکزیک برای استفاده از خدمات این شرکت 15 میلیون دلار پرداخته است. مقامات این کشور در توجیه اقدام خود گفته اند از ابزار جاسوسی NSO Group برای سرقت اطلاعات گوشی های فعالان حقوق بشری و روزنامه نگاران استفاده نکرده اند.

 

بدافزار Pegasus مهم ترین ابزار جاسوسی NSO Group است که در هفته های اخیر در گوشی های یک فعال حقوق بشر اماراتی و یک روزنامه نگار مکزیکی که با فساد دولت در این کشور مبارزه می کند، یافت شده است. این بدافزار می تواند آیفون و گوشی های اندرویدی، سیمبین و بلاک بری را آلوده کرده و اطلاعاتی مانند فهرست تماس ها، داده های مربوط به موقعیت مکانی کاربران، داده های اینترنتی و غیره را سرقت کند. ضبط صدا با میکروفون و تصویر با دوربین گوشی هم از این طریق ممکن است.

 

NSO Group در واکنش به فشار افکار عمومی مدعی شده که این ابزار جاسوسی برای مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر، بچه دزدها و تروریست ها به دولت های مختلف جهان فروخته می شود. ولی معلوم نیست اگر این ادعا صحت دارد چرا بدافزار ساخت این شرکت بر روی گوشی های مدافعان حقوق بشر یافت می شود.

دانلود فایل مرتبط با خبر :

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *