مدیرعامل سابق بانک دی بازداشت شد/ ارسال گزارش هیئت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به دادسرا

دادستان تهران گفت: مدیرعامل سابق بانک دی به‌لحاظ اتهامات انتسابی بازداشت شده است.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جعفری دولت‌آبادی در دهمین نشست شورای معاونان و مدیران دادسرای تهران با موضوع «کاهش جمعیت کیفری زندان‌­ها» به بررسی مبارزه با فساد اقتصادی، مشکلات زندان‌ها و چند رویداد قضایی پرداخت.

دادستان تهران با تصریح به اینکه مبارزه با فساد در کشور از سیاست‌های اصلی دستگاه قضایی و دادستانی تهران است که باید در حوزه‌های پیشگیرانه، مقابله‌ای، دادسراها، محاکم و سایر مراجع قضایی مورد توجه قرار گیرد، به این نکته اشاره نمود که مسئله فساد از مشکلات مطرح در دیگر کشورها نیز می‌باشد.

مبارزه با فساد بدون تبعیض

جعفری دولت‌آباد ی تأکید کرد: مبارزه با فساد بدون تبعیض و قاطع بوده و دادستانی در این مبارزه نمی‌تواند طبق نظر و فضاسازی‌های جریان­های سیاسی اقدام کند.

وی با خاطرنشان کردن خطر فساد در همه سطوح برای کشور، در خصوص انتظار مردم از دستگاه قضایی در مبارزه با فساد، به دو مؤلفه اصلی شامل سرعت توأم با دقت در مبارزه با مفاسد اقتصادی و عملکرد دستگاه قضایی در پرونده‌های مهم اشاره کرد و اظهار داشت: مردم در پی کشف اینکه مشکلات رسیدگی به پرونده‌ها از دادسرا یا دادگاه است، نیستند، بلکه نتیجه مبارزه با فساد را که مجازات مفسدین، استرداد اموال عمومی و تحقق عدالت است مهم می‌دانند و آن را پیگیری می‌کنند.

دادستان تهران در تبیین عملکرد قوه قضاییه در پرونده‌های فساد اقتصادی با قابل توجه خواندن عملکرد قوه قضاییه، ضمن یادآوری برخی پرونده‌های مهم گفت: در امور بانکی پرونده‌های زیادی مطرح شده که بعضاً منجر به صدور حکم شده است (پرونده بابک زنجانی) یا حکم اجرا شده است (پرونده گروه امیرمنصور آریا) و یا در حال رسیدگی است، مانند پرونده‌های مرتبط با معوقات بانکی، ارز، زمین‌خواری، باندهای جعل و… .

جعفری به‌عنوان مثال پرونده‌های مرتبط با تأمین اجتماعی را مورد توجه قرار داد و با اعلام اینکه دادسرای تهران در رسیدگی به گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی اقدامات زیادی انجام داده است، از صدور چند کیفرخواست و ارسال پرونده‌های تأمین اجتماعی و هتل هما به دادگاه خبر داد که مورد اخیر منتهی به صدور حکم برائت از سوی دادگاه شده و با اعتراض دادستان در حال رسیدگی در مرحله تجدیدنظر است.

اهمیت تشکیل دادسرای پولی ــ بانکی

وی تشکیل دادسرای پولی ــ بانکی را یکی از اقدامات مثبت دادسرای تهران در ایجاد ساختار لازم برای مبارزه با مفاسد اقتصادی خواند و خطاب به رسانه‌ها و کسانی که قوه قضاییه را به کم‌کاری و اهمال در مبارزه با فساد متهم می‌کنند، گفت: بر اساس قوانین موجود، رسیدگی در دستگاه قضایی دارای یک فرایند گسترده است که مراحل مختلفی از جمله دادسرا، دادگاه، محاکم تجدیدنظر و دیوان عالی کشور را در بر می‌گیرد.

دادستان تهران با تأکید بر اینکه سیاست قوه قضاییه برخورد جدی با مفاسد در تمام زمینه‌ها است، گفت: در مورد عملکرد دستگاه قضایی در مبارزه با فساد باید اطلاع رسانی شود تا مردم بیشتر در جریان اقدامات قرار گیرند.

دستگاه قضایی در مبارزه با فساد هیچ مصونیتی برای اشخاص قائل نیست

جعفری با اشاره به تحلیل برخی خبرگزاری‌های داخلی در مورد مبارزه با فساد اقتصادی و انتقاد از قوه قضاییه از جهت حاکمیت بوروکراسی در آن و عدم قاطعیت قضات در مبارزه با فساد، و ادعای وجود مصونیت نامرئی برای مسئولان متخلف، گفت: با قاطعیت اعلام می‌نماییم که دستگاه قضایی و دادسرای تهران در مبارزه با فساد هیچ مصونیتی برای اشخاص و مسئولان دولتی یا نهادهای عمومی و شهرداری‌ها قائل نیست و فرایند رسیدگی در مراجع متعدد قضایی مانع از آن نیست که سیاست اصلی قوه قضاییه و دادستانی تهران در مبارزه با مفاسد اقتصادی، مخدوش گردد.

دولت‌آبادی مسیر مبارزه با فساد را سخت و سنگلاخی دانست.

وی با تشبیه اثر فساد بر ارکان حکومت، به عملکرد موریانه که پایه‌ها را سست می‌کند، کاهش اعتماد مردم به مسئولان را از آثار سوء مفاسد اقتصادی دانست و پیرامون عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد اظهار داشت: در هیچ دوره‌ای به‌اندازه سال‌های اخیر با فساد مبارزه نشده است.

نقش رسانه‌ها در مبارزه با فساد

جعفری دولت‌آبادی به تبیین نقش رسانه‌ها در مبارزه با فساد پرداخت و با اشاره به رسالت مطبوعات در انتشار صحیح اخبار و اطلاع‌رسانی به مردم، گفت: امروزه برخی رسانه‌ها در این راستا نقش مثبت ایفا کرده، اما برخی دیگر اخبار کذب انتشار می‌دهند و در انعکاس اخبار خلاف واقع از یکدیگر سبقت می‌جویند.

دادستان تهران با هشدار به رسانه‌هایی که اخبار ناصحیح و خلاف واقع انتشار می‌دهند، گفت: رسانه‌ها نمی‌توانند با توجیه و ادعای اطلاع‌رسانی، مطالب و گزارش‌های خلاف واقع منتشر نموده و موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم آورند.

وی خاطرنشان کرد که برخی سایت‌های خبری و رسانه‌ها باید توجه کنند وقتی مشخصات افرادی را بدون اثبات جرم در مراجع قضایی منتشر می‌کنند موجبات هتک حیثیت افراد را فراهم می‌نمایند.

جعفری افزود: دادستانی تهران در مورد مدیران مسئول رسانه­‌ها و سایت‌های خبری که خارج از چهارچوب وظایف مقرر اقدام نمایند، مطابق قانون اقدام خواهد کرد.

دادستان تهران ضمن تشکر از رسانه‌هایی که نقش خود را در مبارزه با فساد به‌خوبی ایفا می‌نمایند، از اصحاب مطبوعات و مدیران مسئول سایت‌های خبری خواست که ابزار دست جریان‌های سیاسی نشده و مطالب مربوط به قوه قضاییه، و دادستانی و پرونده‌هایی قضایی را بدون قید منبع معتبر درج ننمایند.

دستگاه‌های مسئول در حادثه ریزش زمین صرفاً در پی رفع مسئولیت از خود نباشند

در این جلسه، موضوعات اجتماعی نیز مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت که از آن جمله ریزش زمین در غرب تهران و آمار پلیس راهور پیرامون حوادث رانندگی بود.

دادستان تهران از مسئولان مرتبط با دستگاه‌های حادثه ریزش زمین، مانند استانداری، شهرداری، سازمان مترو و… خواست صرفاً در پی رفع مسئولیت از خود نباشند، بلکه با ورود جدی به مسائل شهری، در جهت پیشگیری از حوادث مشابه در شهر تهران تدبیر نمایند.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه زیبنده نیست که هر چند وقت یک بار بخشی از یک خیابان در پایتخت فرو ریزد، گفت: تکرار این حوادث در مردم احساس ناامنی ایجاد می‌کند و باید مسئولان در این زمینه احساس مسئولیت بیشتری کنند.

وی گزارش پلیس راهور کشور پیرامون آمار اخیر حوادث رانندگی منجر به فوت و جرح در سراسر کشور ظرف مدت ده روز اول شهریور ماه سال جاری را قابل توجه خواند و از رئیس کارگروه تعیین شده در جلسه مشترک دادستانی تهران با فرمانده پلیس راهور کشور خواست ضمن برگزاری جلسات مشترک با پلیس راهنمایی و رانندگی و دیگر مسئولان دستگاه‌های ذی­‌ربط، نسبت به بررسی موضوع و ارائه راهکارهایی در جهت کاهش آمار تلفات تصادفات در استان تهران اقدام نمایند.

ارسال گزارش هیئت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به دادسرا

دادستان تهران در خصوص رسیدگی به گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از بنیاد شهید، از ارجاع گزارش مذکور در بخش مربوط به بانک دی به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت خبر داد و افزود: بخش دیگر گزارش در دست بررسی و اقدام است. وی همچنین اعلام کرد مدیرعامل سابق بانک دی به‌لحاظ اتهامات انتسابی بازداشت شده است.

نکات مهم دستورالعمل قوه قضاییه پیرامون زندان‌ها

جعفری از سرپرستان نواحی و رؤسای دوایر نظارت بر زندان‌ها خواست بر اجرای دستورالعمل جدید کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نظارت نمایند. وی محورهای مهم این دستورالعمل را مورد توجه قرار داد و از جمله از سرپرستان دادسراها خواست استفاده حداقلی از قرارهای بازداشت موقت، اتخاذ تمهیدات لازم برای پذیرش کفیل یا وثیقه، استفاده از امتیازات و ظرفیت‌های مقرر در قوانین، خودداری از اعزام افراد معتاد به زندان، الزام مأمورین زندان به پیگیری و انعکاس وضعیت زندانیان، استفاده از مجازات­های جایگزین حبس توسط محاکم، تشکیل شوراهای حل اختلاف در زندان­ها، رسیدگی خارج از نوبت به دعاوی اعسار و تسریع در رسیدگی به درخواست­های آزادی مشروط زندانیان را مورد توجه قرار دهند.

دادستان تهران ضمن الزام معاونان و قضات دادسرا به بازدید مستمر از زندان‌ها و انعکاس آمار دقیق زندانیان به دادستانی، از معاونان دادسرا خواست نتایج ملاقات‌ها و میزان موفقیت طرح در حال اجرا را گزارش نموده و وضعیت زندانیان بلاتکلیف را از طریق انعکاس به مراجع ذی‌ربط و دادستانی پیگیری نمایند.

در این جلسه، معاونان دادستان که سرپرستی گروه‌های بازدید کننده از زندان‌های استان تهران را به‌عهده دارند، ضمن ارائه گزارش عملکرد گروه خود، به بیان مشکلات موجود در زندان‌ها پرداختند. از جمله مشکلات مورد اشاره، وضعیت زندانیان تبعه برخی کشورهای خارجی بود و تبادل، عفو و طرد آنان از کشور پیشنهاد گردید.

ضرورت تسریع در تصویب آیین‌نامه جدید سازمان زندان‌ها، پیشنهاد دیگری بود که توسط یکی از معاونان دادستان ارائه شد تا ابهامات قضایی در تعارض آیین‌نامه مذکور با قانون آیین دادرسی کیفری رفع گردد.

در پایان این جلسه دادستان تهران به جمع‌بندی مباحث پرداخت و با اشاره به آمار ارائه شده از سوی رییس سازمان زندان‌ها مبنی بر اینکه زندان‌های کشور سه برابر ظرفیت موجود زندانی را در خود جای داده است، از قضات دادسرای تهران خواست برای کاهش جمعیت زندان‌ها فعالیت بیشتری نمایند.

دادستان تهران با تأکید بر لزوم هدفمند شدن بازدید معاونان دادستان و قضات دادسرا از زندان‌ها، چنین اقدامی را زمینه‌ساز آرامش زندانیان دانست.

جعفری بر ضرورت انعکاس نتایج بازدیدها از زندان‌ها به دادستانی تأکید نمود و هدف از آن را، فراهم شدن زمینه رفع مشکلات زندانیان و اتخاذ تدابیر لازم جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اعلام کرد.

وی از مدیران زندان­های استان تهران در مورد برخی اقدامات مثبت در زندان اوین مانند ایجاد کتابخانه برای زندانیان تشکر کرد و از سرپرستان نواحی خواست پرونده‌های مهم را پیگیری نموده و اخبار و مطالب مرتبط با آن را به دادستانی انعکاس دهند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *