امنیت مهم ترین اصل در روابط اجتماعی است

حضرت آیت الله”مصباح یزدی”در دیدار با تنی چند از مسئولان انتظامی با وی در قم، گفت: امنیت مهم ترین اصل در روابط اجتماعی است.

به گزارش سادس به نقل ازپایگاه خبری پلیس، رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با مسئولان انتظامی با بیان اینکه امنیت عامل اصلی برای تشکیل اجتماع است، اظهارداشت:بر اساس نظریه مردم شناسان بشر ابتدا در جنگل و غار زندگی می کرده و دائماً با خطر مواجه بوده و سپس به شهرنشینی روی آورده است.

وی گفت:اولین عامل برای احساس حرکت بیش از نیاز طبیعی، کمک برای برون رفت از خطر است، انسان نیز در زندگی اجتماعی می خواهد تا خطر را از خود دور کند.

آیت الله مصباح یزدی افزود:شواهدی در متون دینی و قرآن وجود دارد برای توجه دادن بشر به نعمتی مانند امنیت که از سوی خداوند نیز به انسان یادآوری می شود.

وی با اشاره به نیاز شدید انسان به امنیت، تصریح کرد:در طول تاریخ ، بشر بصورت های مختلف خود را نشان داده و امروز نیز می بینیم دشمنی مثل آمریکا، بعد از ۳۰ الی ۴۰سال علیه ایران از هیچ چیز فروگذار نکرده است.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: در زمینه نظام ارزشی اولین چیز با ارزش وفای به عهد است اگر انسان پایبند به عهد و پیمان خود نباشد، زندگی اجتماعی مفهومی نداشته و شکل نمی گیرد.

وی با بیان اینکه اصل مهم روابط اجتماعی در اسلام، پایبندی به قراردادهاست، تصریح کرد:بر اساس دستوراتی که در تعالیم اسلامی  داریم اگر دشمنان نامهربانی کردند در صورت عدم رعایت عهد و پیمان، شما نیز نباید رعایت کنید، اینها نشان می دهد اساسی ترین مسئله حیات عقد قرارداد است.

آیت الله مصباح یزدی گفت:آزادی های بشر در سایه قراردادها شکوفا و مفهوم پیدا می کند بنابراین اولین اصل احترام به قرارداد است و اسلام اولین پایه را احترام به قرارداد می داند تا امنیت اجتماعی تامین شده و در سایه آن پیشرفت علمی، اقتصادی و اجتماعی حاصل شود.

وی تصریح کرد:استفاده از ارزش های دینی برای عملی کردن قراردادها پشتوانه محکمی است حتی در جایی که اعتقادات دینی مشترکی باشد این اصل محکم تر است.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: دو پشتوانه محکم برای پایه گذاری قراردادها وجود دارد، اول عقیدتی و دوم استفاده از اعتقادات دینی که هر چه این اعتقادات بیشتر باشد اعتماد و موفقیت نیز بیشتر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه رابطه ما با دیگران باید مثل دوایر متحدالمرکز باشد، تصریح کرد: کسانی که به عهد خود عمل کنند در یک دایره بزرگ قرار می گیرند و هر قدر به مرکز دایره نزدیک تر باشند، ارزش ها و انباشت ها بیشتر است.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه هر کسی از منظر اسلام با خدا ارتباط قوی داشته باشد هیچ چیز نمی تواند آن را تکان دهد اما غیر از این شکست خواهد خورد، گفت: مانند جنگ ۳۳ روزه که حزب الله در آن با توسل به خدا پیروز شد، اگر با خدا باشیم، یاری مان خواهد کرد. #

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *