سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س)

اولين روز از ماه ذي الحجه که داراي دو عيد مبارک قربان و غدير نيز است سالروز ازدواج زيباترين پيوند آسماني در جهان اسلام مي باشد که نمونه تکرار نشدني در تاريخ مي باشد.

به گزارش  سادس به نقل ازپايگاه خبري پليس، در اين روز فرخنده، حضرت علي (ع) با برترين بانوي جهان پيمان عشق بست و خدا، والاترين فرستاده خويش را بر اين پيمان گواه گرفت.

برکت ازدواج حضرت علي و حضرت زهرا، عمري به گستردگي آفتاب دارد، هم‏چنان که ياد و نام آن در تاريخ براي هميشه ماندگار شد.

نخستين روز از آخرين ماه قمري، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علي (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاري شده است و روزي مبارک براي همه نوگاماني است که دل به زندگي فاطمي داده ‏اند تا شادي خود را با خاطره هميشه روشن آن روز مبارک، پيوند زنند.

ازدواج حضرت علي(ع) با حضرت فاطمه (س) به فرمان خداوند، از امتيازاتي است که رسول اکرم (ص) بر آن مباهات مي کردند. در اين پيوند پر ميمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادماني و بهشتيان به زينت و زيور آراسته شده بودند.

فاطمه زهرا (س) دختر پيغمبر اکرم (ص) و از دوشيزگان ممتاز عصر خويش بود. پدر و مادرش از اصيل ترين و شريف ترين خانواده هاي قريش بودند. از حيث جمال ظاهري و کمالات معنوي و اخلاقي از پدر و مادر شريفش ارث مي برد و به عالي ترين کمالات انساني آراسته بود.

پيش از حضرت علي عليه السلام افرادي مانند ابوبکر و عمر آمادگي خود را براي ازدواج با دختر پيامبر(ص) اعلام کرده بودند و هر دو از پيامبر(ص) يک پاسخ شنيده بودند و آن اين که درباره ازدواج حضرت زهرا (س) منتظر وحي الهي است.

هنگامي که حضرت علي عليه السلام براي خواستگاري فاطمه عليهاالسلام رفت، پيامبر در خانه ام سلمه بود. حضرت علي عليه السلام در زد. ام سلمه پرسيد:کيست؟ قبل از پاسخ خواستگار، پيامبر دستور داد:«در را باز کن و بگو داخل شود. کسي پشت در است که محبوب خدا و رسول است».

حضرت علي عليه السلام وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا صلي الله عليه و آله نشست. چشمان خود را بر زمين دوخت. شرم از پيامبر (ص) مانع گفتن خواسته اش مي شد. پيامبر(ص) که خود حضرت علي (ع) را بزرگ کرده و از روحيات او باخبر است، سکوت را شکست و فرمود:«مي بينم براي حاجتي اينجا آمده اي. خواسته ات را بر زبان آور و آنچه در دل داري بازگو که خواسته ات پيش من پذيرفته است».

حضرت علي (ع) با سخناني شيرين خواسته اش را چنين بازگو کرد:«پدر و مادرم فداي شما، وقتي خردسال بودم مرا از عمويتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتيد. با غذاي خود و به اخلاق و منش خود بزرگم کرديد.

نيکي و دلسوزي شما درباره من از پدر و مادرم بيشتر و بهتر بود. تربيت و هدايتم به دست شما بوده و شما اي رسول خدا به خدا سوگند ذخيره دنيا و آخرتم مي باشيد. اي رسول خدا! اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسري داشته باشم تا در سايه انس با او، آرامش يابم. آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاري کنم. آيا مرا مي پذيريد؟» چهره پيامبر چون گل شکفته شد. گويا انتظار اين لحظه را مي کشيد. خوشحال شد، ولي جواب قطعي را برعهده حضرت فاطمه (س) گذاشت.

پس از انجام خواستگاري و مراسم عقد وقت آن رسيد که حضرت علي عليه السلام براي همسر گرامي خود اثاثي تهيه کند و زندگي مشترک خود را با دختر پيامبر(ص) آغاز کند.

در آن زمان تمام دارايي حضرت علي عليه السلام منحصر به شمشير و زرهي بود که مي توانست به وسيله آن ها در راه خدا جهاد کند و شتري نيز داشت که با آن در باغستان هاي مدينه کار مي کرد و خود را از ميهماني انصار بي نياز مي ساخت.

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله پذيرفت که حضرت علي عليه السلام زره خود را بفروشد و به عنوان جزئي از مهريه فاطمه سلام الله عليها در اختيار پيامبر بگذارد.

زره به چهارصد درهم به فروش رفت. پيامبر قدري از آن را در اختيار بلال گذاشت تا براي حضرت زهرا(س) عطر بخرد و باقيمانده را به عمار ياسر و گروهي از ياران خود داد تا براي فاطمه (س) و علي (ع) لوازم منزل تهيه کنند.

از صورت جهيزيه حضرت زهرا سلام الله عليها مي توان به وضع زندگي بانوي بزرگوار اسلام به خوبي پي برد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *