انجماد ۴۵ درصد دارایی بانکها

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه حمایت ۱۶هزارمیلیاردی از ۷۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط در دستور کار این بانک قرار دارد، گفت که ۴۵ درصد دارایی بانکها منجمد است و تحرک ندارد.
به گزارش سادس به نقل ازرویکرد، ولی الله سیف دیشب در برنامه گفتگوی خبری شبکه دو سیما افزود: برنامه ریزی اولیه پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان به هفت هزار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط است اما بانک مرکزی به این تعداد بسنده نمی کند. ضمن اینکه در این راستا تاکنون شش هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۵۷۰۰ بنگاه تولیدی کوچک و متوسط پرداخت شده است.

وی گفت: نظام بانکی کشور پارسال ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد و پیش بینی می شود امسال این رقم به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به پرداخت ۱۲۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات در چهار ماهه اول امسال و رشد ۳۷، ۸ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزود: ۳۰ درصد از این تسهیلات سهم تولید بوده است.

سیف گفت: آمار معاملات مسکن در تهران در مرداد امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۹۴ حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی این افزایش معاملات را نشانه مثبتی از درست بودن برنامه ها دانست و افزود: قیمت معاملات صورت گرفته ۷، ۶ درصد افزایش یافته است و این نشان از رشد غیرتورمی معاملات مسکن در مرداد امسال است.

سیف با اشاره به فعالیت صندوق مسکن یکم در بانک مسکن گفت: نرخ تسهیلات این صندوق در ابتدا ۱۴ درصد اعلام شد که سه ماه پیش به ۱۱ درصد کاهش یافت و هم اکنون به ۹ و نیم درصد برای تسهیلات عادی و هشت درصد برای بافت های فرسوده رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه سه سال پیش نرخ سود بانکی وضعیت نامتعادلی داشت افزود: در آن زمان تورم بالای ۴۰ درصد بود و هم زمان سود بانکی ۲۷ درصدی داشتیم.

وی گفت: بر این اساسبرنامه ریزی دولت برای کاهش تورم متمرکز شد و روند کاهنده نرخ تورم در سه سال گذشته ادامه یافت و نرخ سود بانکی هم همگام با کاهش نرخ تورم کاهش یافت.

انجماد ۴۵ درصد دارایی بانکها

سیف افزود: در نتیجه انباشته شدن مشکلات در ۳۰ سال گذشته در نظام بانکی کشور ۴۵ درصد دارایی های بانک ها منجمد است و تحرک ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نرخ سپرده ۱۵ درصد در بانک ها گفت: نرخ تسهیلات هم ۱۸ درصد است و الآن بیشتر بانک ها رعایت می کنند و در صورتی که غیر از این نرخ، پرداخت کنند بانک مرکزی با متخلفان برخورد خواهد کرد.

وی افزود: بخش عمده تسهیلات بانک ها به واحدهای تولیدی برای تامین سرمایه در گردش و کوتاه مدت است که به عنوان تسهیلات جاری استفاده می شود.

سیف گفت: ۱۵ درصد تسهیلات اعطائی، برای بازپرداخت مطالبات بانک ها و معوقات این بنگاه های تولیدی است و مابقی وام و تسهیلات جدید است.

کاهش تورم ادامه می یابد

رئیس کل بانک مرکزی افزود: پیش بینی های ما نشان نمی دهد که از این پس نرخ تورم افزایشی داشته باشیم و تورم کنونی پایدار است زیرا بانک مرکزی درصدد افزایش انضباط اقتصادی در کشور است.

وی با بیان اینکه پیشتر از دولت انتقاد می شد که بر روی کنترل تورم تمرکز کرده است گفت: این انتقاد هم اکنون برطرف شده و ما با رشد نقدینگی روبرو هستیم. سیف با بیان اینکه بانک مرکزی سیاست انضباط مالی را در پیش گرفت افزود: ما تسهیلاتمان را به جاهایی دادیم که موجب رونق، تولید و اشتغال شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: مهمترین دستاورد دولت در سه سال گذشته ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور است.

وی متوسط نرخ دلار را در پنج ماهه اول سال ۹۲ سه هزار و ۱۸۴ تومان و در مدت مشابه امسال سه هزار و ۴۹۳ تومان اعلام کرد و گفت: دامنه تغییرات در نرخ دلار در این دو تاریخ به ترتیب ۲۳۴ و ۳۲ درصد است. سیف افزود: کمترین نوسان نرخ دلار را در سه سال گذشته شاهد بودیم و روند آن هم کاهنده است.

وی با بیان اینکه تفاوت نرخ ارز رسمی با بازار در پنج ماهه اول سال ۹۲ چهل و نه و هشت دهم درصد بود گفت: این میزان در مدت مشابه امسال به تنها ۱۴ درصد کاهش یافته است. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: الآن بهترین شرایط برای تک نرخی شدن ارز است و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال ارز تک نرخی شود. سیف با اشاره به دستورالعمل بانک مرکزی به بانک ها برای ارائه حداقل اطلاعات به همراه صورت های مالی شان در سال ۹۴ افزود: این دستورالعمل الزامی است و برای شفافیت وضعیت بانک ها باید رعایت شود. وی گفت: این اطلاعات مبنایی برای رتبه بندی بانک های کشور است.

توافق FATF در شورای عالی امنیت ملی

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤالی درباره مباحث مربوط به FATF افزود: این مسئله در دستور کار شورای عالی امنیت ملی است و تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است و اگر اقدامی بخواهد صورت گیرد نیز جای نگرانی ندارد.

سیف گفت: این مجموعه بین المللی تجربیات کشورها را در زمینه پولشویی، فساد مالی، تأمین مالی تروریسم در مبارزه با قاچاق مواد مخدر را در اختیار دیگر کشورها قرار می دهد. وی تصریح کرد: هیچ کشوری به هیچ وجه به اطلاعات دیگر کشورها دسترسی پیدا نمی کند و هیچ کار غیرکنترلی قرار نیست انجام شود. رئیس کل بانک مرکزی گفت: اظهار نظرهایی که در این باره صورت می گیرد با واقعیت منطبق نیست.

سیف در خصوص دریافت مطالبات ایران از عمان و هند افزود: تاکنون بیش از ۱ میلیارد دلار مطالباتمان از عمان و سه و نیم میلیارد دلار از هند به حساب های کشورمان انتقال یافته است.

هرماه به ۱۰۰ هزارمتقاضی وام ازدواج می دهیم

وی با اشاره به اینکه در ابتدای امسال ۴۵۰ هزار متقاضی دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی وجود داشت گفت: پیش بینی مان این است که امسال ۸۰۰ هزار تقاضای جدید به این تعداد افزوده شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: از ابتدای امسال تاکنون به ۲۴۳ هزار متقاضی تسهیلات ازدواج پرداخت شده، ۶۹۲ هزار تقاضا در نوبت است و پرداخت این تسهیلات به ۳۵۰ هزار متقاضی دریافت تسهیلات تصویب شده است. سیف گفت: در تلاشیم تا در هر ماه به یکصد هزار متقاضی تسهیلات ازدواج پرداخت کنیم.

وی همچنین در خصوص پرداخت حقوق های نجومی در بانک ها افزود: مسئولیت بانک مرکزی این نیست که بر میزان پرداخت حقوق ها دخالت کند اما ما ملاحظاتی در زمینه تعادل در پرداخت ها داشتیم که به بانک ها ابلاغ کردیم. رئیس کل بانک مرکزی گفت: افشای بالاترین حقوق ها در هر بانک از جمله دستورالعمل های بانک مرکزی است که خود ابزاری کنترلی به حساب می آید.

سیف همچنین افزود: از ۴۴۷ میلیون حساب اشخاص حقیقی، ‌ حقوقی و خارجی کمتر از یک میلیون حساب وضعیت نامشخصی دارند.

وی در توضیح وضعیت حساب های کشور گفت: از مجموعه حساب های کشور ۴۳۹ میلیون حساب مربوط به اشخاص حقیقی است که تنها ۸ هزار و ۷۰۰ حساب از آنان فاقد شماره ملی است و این تعداد باید تا آخر شهریور امسال تعیین تکلیف شوند و به صفر برسد.

رئیس کل بانک مرکزی با این حال افزود: ۲۷ میلیون از حساب های اشخاص حقیقی در کشور فاقد شماره ملی و البته مسدود است.

سیف گفت: از شش میلیون حساب اشخاص حقوقی در کشور هم ۳۵۸ هزار حساب فاقد شناسه ملی و البته فعال هستند و این به خاطر مشکل در ثبت شرکت هاست.

وی افزود: از دو میلیون و ۱۷۳ هزار حساب اشخاص خارجی در کشور هم ۴۴۷ هزار حساب فاقد شماره فراگیر است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *