نیروهای حشد الشعبی می‌توانند بدون کمک دیگران موصل را آزاد کنند/به حضور سردار سلیمانی نیاز داریم

شست خبری شیخ اکرم الکعبی دبیر کل حرکت النجبای عراق صبح امروز یکشنبه برگزار شد.

الکعبی در این نشست با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی از عراق در مبارزه با تروریسم گفت: دشمن بزرگی در مقابل ما قرار دارد و کشورهایی که حامی آن‌ها هستند نیز دولت‌های بزرگی هستند.

وی افزود: این گروه‌ها هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و آمریکا از طریق قطر، عربستان و ترکیه این گروه‌ها را هدایت می‌کند.

کعبی ادامه داد: پیروزی‌های بزرگی که بدست آوردیم، در مقابل حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بسیار بزرگی که این گروه‌ها دریافت می‌کنند، ثابت می‌کند که ما در مسیر پیروزی هستیم.

دبیر کل جنبش النجبای عراق گفت: عربستان از ابتدای جنگ علیه یمن تاکنون هیچ نتیجه‌ای کسب نکرده است، بلکه در باتلاق یمن گیر کرده است، پیش از آن هم کشورهای دیگری در این مخمصه گیر کرده بودند. امروز یمن در مسیر درستی گام برداشته اشت.

وی در ادامه گفت: در سوریه آن‌ها روی شکست دمشق ظرف چند ماه حساب می‌کردند، اما چند سال است که سوریه با کمک برخی کشورها مقاومت می‌کند. همین باقی ماندن دولت سوریه، خود یک پیروزی بزرگی است.

پس از دستاوردهای حشد‌الشعبی، کشورهای غربی همراه با «داعشی‌های سیاسی» به دنبال انحلال این نیروی داوطلب مردمی هستند

کعبی تاکید کرد: در عراق هم این تصور را داشتند که نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش کافی نیست و آنها نیازمند آمریکا خواهند بود، ولی به لطف خدا نیروهای مردمی حشد الشعبی شکل گرفت که دستاوردهای زیادی به همراه داشت. برای همین می‌بینیم که بعد از پیروزی نیروهای داوطلب مردمی حشد الشعبی، کشورهای غربی با مزدوران‌شان که ما آنها را «داعشی‌های سیاسی» می‌نامیم به دنبال انحلال حشدالشعبی هستند. برای آزادی مناطق تحت تصرف تروریست‌ها به سال‌ها تلاش نیاز بود اما حشدالشعبی توانسته است که طی این مدت پیروزی‌های بزرگی را به دست آورده و هم‌اکنون به دروازه های موصل رسیده است.

وی در خصوص ورود نیروهای ترکیه به سوریه گفت: امروز رابطه بین ترکیه و اسرائیل روشن شده است و اخوان المسمین در ترکیه نماینده کشورهای غربی هستند و اعتقاداتشان همان اعتقادات تکفیری‌ها در سوریه است و ارتباطاتشان با کشورهای غربی را همان ارتباطات تروریست‌ها با غربی‌ها می‌دانیم.

کعبی افزود: برای همین ترکیه هم برنامه‌هایی توسعه‌طلبانه در سر دارد و ورورد نیروهایش به جرابلس، یک اشغال‌گری است، همانند کاری که در موصل انجام شد. ترک‌ها با دخالت‌ در سوریه و عراق مرتکب اشتباه شده‌اندو قطعا جواب ما بعد از آزادی موصل دردناک است و این گروه‌ها را مورد هدف قرار می‌دهیم.

وی در خصوص ورود احتمالی نیروهای آمریکایی به عراق و پایگاه «القیاره» گفت: از ابتدای اشغال عراق و تشکیل ائتلاف ضدداعش هیچ دستاوری ندیدیم بلکه حضور آنها مانع دستاوردهای حشد الشعبی بوده است. ما چندین بار با دولت عراق صحبت کرده و اعلام کردیم که حضور نیروهای خارجی را نمی‌پذیریم، اما فشارهای شدید وارده از سوی داعشی‌های سیاسی و خود آمریکا باعث حضور آن‌ها در القیاره شده است. حتی خود آمریکایی‌ها وقتی با القاعده مبارزه می‌کردند، به اعتراف‌خودشان 90 درصد این شهر نابود شد. اما زمانی که حشد الشعبی وارد شد، خسارات وارد شده بیش از 20 درصد نبود. حشدالشعبی در عملیات‌های خود بسیار مراقب مردم و زیرساخت‌ها است.

از ابتدای اشغال عراق و تشکیل ائتلاف ضدداعش {به رهبری آمریکا} هیچ دستاوری {از آمریکایی‌ها} ندیدیم، بلکه حضور آنها مانع دستاوردهای حشدالشعبی بوده است

وی افزود: داعشی‌های سیاسی در عراق با وجود آنکه آمریکا فلوجه را نابود کرد، چیزی نگفتند اما حالا اعتراض می‌کنند، به عملیات‌ها اعتراض می‌کنند. نیروهای حشد الشعبی امروز این امکان را دارند که بدون کمک دیگران موصل را آزاد کنند.

دبیر کل حرکت النجبای عراق در خصوص نقش پنهانی «ثامر السبهان» سفیر عربستان در عراق گفت: حشد الشعبی از گروه‌های مقاومت مردمی تشکیل شده است. لذا رابطه خوبی بین آنها و آمریکا و اسرائیل و عربستان وجود ندارد. گروههای مقاومت توانستند به آمریکا ضربه بزنند. این کشورها برای کل منطقه برنامه دارند و انتظار داشتند که داعش برای مدت طولانی در منطقه باقی بماند، اما ایجاد حشد الشعبی و مقاومت در مقابل آن‌ها موجب شد که برای تضعیف حشد الشعبی تلاش کنند، و این موضوع از طریق داعشی‌های سیاسی دنبال می‌شود. به همین دلیل صداهایی برای فروپاشی حشد الشعبی بلند شده است. نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند حشد الشعبی را از بین ببرد. آن‌ها هم‌اکنون تلاش دارند تا مانع حضور حشد شعبی در آزادسازی موصل شوند.

وی افزود: سبهان یک شخصیت اطلاعاتی است و نه سیاسی و از ابتدا هم وجود او در عراق مطلوب نبود و تمام فعالیت‌های او در عراق در جهت نادرستی است. کارهای اطلاعاتی او هیچ ارتباطی به فعالیت‌های دیپلماتیک ندارد. حضور او سودی برای عراق ندارد و کسانیکه اطراف او هستند همان افرادی هستند که خواهان انحلال حشد الشعبی هستند.

وی در خصوص اینکه اوضاع منطقه به چه سمتی پیش می‌رود و چطور می‌توان در مقابل این تحولات تخریب‌گر ایستادگی کرد، گفت: افکار تکفیری که عقاید مخالف را بر نمی‌تابند هیچ ارتباطی با اسلام حقیقی ندارند. گروه‌های تکفیری به دنبال بد نام کردن اسلام هستند. باید اهداف این پروژه تکفیری را مشخص کنیم و روش نظامی روش اصلی برای مقابله با این تفکر نیست، بلکه مقدمه است و برای مبارزه با آن باید اسلام را از نو به آن‌ها نشان داد که جز با وحدت اسلامی میسر نیست و این وحدت می‌تواند پیروزی را به دست آورد. ملت‌های مسلمان باید به وحدت ایمان آورند تا بدین‌وسیله بر اندیشه تکفیری و حکومت‌های دست نشانده پیروز شوند. اسلام با اندیشه تسامح تداوم یافته است و به به مردم معرفی شده است، نه با اسلحه. ما نیاز به یک انقلاب فکری داریم تا بتوانیم با این اندیشه تکفیری مقابله کنیم.

حضور سردار سلیمانی به درخواست رسمی دولت عراق انجام گرفت… ما به وجود ایشان و همکارانشان نیاز داریم … قاسم سلیمانی بخشی از جبهه {جهانی} مقاومت است

شیخ اکرم الکعبی درباره نقش سردار سلیمانی در وحدت مقاومت در عراق گفت: حضور سردار سلیمانی به درخواست رسمی دولت عراق انجام گرفت. در واقع درخواستی رسمی به ایران ارسال شد. ایشان در تمام عملیات‌ها حضور مستشاری داشتند و ما به وجود ایشان و همکارانشان نیاز داریم.

دبیر کل جنبش النجبای عراق: ما اعتقادی به مرزهای زمینی نداریم و اعتقادمان به مرزهای آسمانی است و قاسم سلیمانی بخشی از جبهه مقاومت در تمام دنیاست.

وی افزود: برای مقایسه حشد الشعبی و ائتلاف آمریکایی می‌توان به عملیات الرمادی از سوی آمریکایی‌ها و عملیات بیجی، فلوجه و تکریت از سوی حشد الشعبی اشاره کرد. که بعد از عملیات الرمادی هیچ ساختمانی باقی نمانده بود که بتوان پرچم عراق را بر آن برافراشت و تا کنون نیز آوارگان نتوانسته‌اند به شهر الرمادی بازگردند. اما در مقابل وقتی حشد الشعبی وارد تکریت شد میزان تخریب کمتر از 20 درصد بود. تلفات غیر نظامی وجود نداشت و مردم دوباره به خانه هایشان بازگشتند و تمام زیرساخت‌ها سالم باقی ماند و روند عادی زندگی ادامه دارد و در فلوجه نیز با آزادی هر یک از محله‌ها، مردم به خانه‌هایشان باز می‌گشتند. حشد الشعبی با خود زندگی می‌آورد ولی ائتلاف تحت رهبری آمریکا نابودی حیات و زندگی را به همراه دارد.

در فلوجه نیز با آزادی هر یک از محله‌ها، مردم به خانه‌هایشان باز می‌گشتند. حشد الشعبی با خود زندگی می‌آورد، ولی ائتلاف تحت رهبری آمریکا نابودی حیات و زندگی را به همراه دارد

کعبی در خصوص آموزش حشد شعبی توسط حزب الله لبنان گفت: روابط مستحکمی از ابتدای اشغال عراق با حزب‌الله وجود داشته است و بسیاری از نیروهای ما به دست حزب الله آموزش دیده‌اند و امروز هم از آن‌ها خدمات مشاوره‌ای می‌گیریم.

وی در خصوص تنشهای سیاسی و استیضاح «خالد العبیدی» وزیر دفاع پیشین عراق و تاثیر آن بر عملیات موصل گفت: ارزیابی ما نشان می‌دهد این برکناری هیچ تاثیری بر عملیات موصل نخواهد داشت. به این دلیل که هماهنگی کاملی بین ارتش و پلیس و حشد الشعبی وجود دارد و فرماندهان و اتاق عملیات پابرجاست.

به گفته وی، جنگ روانی علیه حشد الشعبی از ابتدای مقاومت در مقابل داعش وجود داشته است و باید گفت که این موضوع اثر خود را بر عملیات‌ها گذاشته است، اما هیچ تاثیری بر روحیه مقاومت نداشته است. پشتیبانی برخی سیاسیون از این جنگ روانی مانع بسیاری از عملیات‌ها شد، که اگر نمی‌شد ما امروز شاهد آزادی عراق به طور کامل بودیم. رابطه اهل سنت و حشد الشعبی هم خوب است چراکه از همه طوایف عراقی در حشد شعبی حضور دارند از جمله سنی، مسیحی و شیعه. یکی از نگرانی‌های دشمنان ارتباط اهل سنت با حشد الشعبی در غرب عراق است و به همین دلیل تلاش می‌کنند مانع این ارتباط شوند.

رابطه اهل سنت و حشد الشعبی هم خوب است چراکه از همه طوایف عراقی در حشد شعبی حضور دارند از جمله سنی، مسیحی و شیعه. یکی از نگرانی‌های دشمنان ارتباط اهل سنت با حشد الشعبی در غرب عراق است

وی در خصوص قانون عفو عام در عراق گفت: این قانون باید وجود داشته باشد اما ضروری است که به صورت مشروط پیگیری شود. الان بسیاری از افراد هستند که در مقابل آمریکایی‌ها مقاومت کردند. نیروهای مقاومی که در زمان اشغال زندانی شدند، باید در اولویت قرار گیرند. ما نمی‌پذیریم که بهای اشک‌های مادران عراقی و خون‌های عراقی‌ها با تفاهمات سیاسی از بین برود. باید ضامن آزادی نیروهای مقاوم باشیم، ولی اجازه ندهیم دزدها آزاد شوند. طارق الهاشمی نیز در راس این تروریست‌ها قرار دارد.

کعبی درباره روابط جنبش النجبا و جریان صدر گفت: رابطه ما با جریان صدر بسیار خوب است. ما با گردانهای السلام مشارکت خوبی داشته‌ایم که تحت فرماندهی مقتدی صدر هستند.

وی در خصوص الگوگیری مقاومت از اندیشه امام خمینی و نقش جنبش‌های اسلامی در آینده منطقه گفت: امام خمینی فردی مصلح بود که صدها سال از نسل خود جلو بود و ما هم پیرو خط ایشان هستیم. شهیدان صدر هم افتخار حضور و حرکت در مسیر امام را داشتند.

دبیر کل جنبش النجبای عراق دربار حضور نیروهای حشد شعبی در سوریه گفت: حشد الشعبی در سوریه حضور ندارد، بلکه گروه‌های مقاومت و با موافقت دولت سوریه در این کشور هستند.

حشد الشعبی در سوریه حضور ندارد، بلکه گروه‌های مقاومت و با موافقت دولت سوریه در این کشور هستند

وی درباره زما‌ن‌بندی عملیات موصل نیز گفت: به دلایل نظامی نمی‌توانم زمان شروع را اعلام کنم،‌ اما دولت به‌زودی آن را اعلام می‌کند و قول میدهم ظرف مدت کوتاهی این شهر آزاد می‌شود. سران داعش دستوراتی صادر کرده‌اند تا عملیات‌های امنیتی انجام دهند و باید فعالیتهای فرهنگی خود را افزایش دهیم. پایتخت داعش رقه است و با توافق سوریه اگر بتوانیم در رقه و دیر الزور عملیات‌های خود را ادامه دهیم پیروزی بزرگی به دست خواهد آمد زیرا این شهرها در مرزهای عراق هستند.

کعبی در خصوص اینکه چرا ترکیه از داعش در سوریه حمایت می‌کند اما برای حضور در عملیات موصل تلاش می‌کند، اظهار داشت: ترکیه هم در عراق و هم سوریه تلاش می‌کند حضور داشته باشد و آنها به طور تاریخی به موصل طمع دارند و فعلا حضورشان در موصل محدود است و تلاش می‌کنند «حشد الوطنی» را فعال کنند و همان «داعشی‌های سیاسی» را تقویت می‌کنند. «حشد الوطنی» پیروزی چندانی بدست نخواهد آورد.

وی در پاسخ به اینکه چرا نظامیان ترک در اقلیم کردستان مستقر شدند گفت: دولت عراق در مناطق حضور ترکیه حضور نظامی ندارد و این ضعف دولت مرکزی است که مقامات اقلیم توانستند حرف خودشان را به کرسی بنشانند. دلیل ضعف سیاسی موجود نیز ریشه در نظامی دارد که آمریکایی‌ها آن را تحمیل کردند، نظامی سیاسی که بعد از اشغال و براساس تقسیم‌بندی طائفی در این کشور شکل گرفت.

رمز پیروزی حشد الشعبی در عراق پیروی از الگویی است که نیروهای بسیج ایران از آن استفاده می‌کنند، این روح حشد الشعبی و رمز پیروزی‌ها است

دبیر کل حرکت النجبا در پاسخ به این سوال که آیا حشد الشعبی بعد از ازادی موصل باقی می‌ماند و اینکه چقدر از بسیج ایران الگو گرفته گفت: رمز پیروزی حشد الشعبی در عراق پیروی از الگویی است که نیروهای بسیج ایران از آن استفاده می‌کنند، این روح حشد الشعبی و رمز پیروزی‌ها است. قانونی که عبادی برای حمایت از حشد الشعبی صادر کرد مثبت است اما باید روح مقاومت حفظ شود زیرا در غیر این صورت ممکن است تبدیل به یک جسم بی روح شود. گروه‌های مقاومت بعد از ازادسازی موصل باقی خواهد ماند یا با نام حشد الشعبی یا تحت عناوین دیگر.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *