باید در تحریم‌های ضد ایران سرسخت‌تر باشیم/ آزمایش‌های موشکی تهران نقض قطعنامه شورای امنیت است

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در مصاحبه با رسانه صهیونیستی ضمن تاکید بر حمایت واشنگتن به ویژه کنگره این کشور از رژیم صهیونیستی، اظهارات خصمانه‌ای ضد ایران مطرح کرد.

به گزارش سادس به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اراضی اشغالی با رسانه صهیونیستی مصاحبه و ضمن تکرار مخالفت خود با برجام، اظهارات خصمانه علیه ایران مطرح کرد.

«پل رایان» که به همراه هیأتی فراحزبی از کنگره عازم اراضی اشغالی شده، با مقامات رژیم صهیونیستی از جمله بنیامین نتانیاهو دیدار کرد.

روزنامه«تایمز اسرائیل» با این مقام ارشد کنگره آمریکا مصاحبه‌ کرد و نظرات او را درباره موضوعاتی از قبیل برجام، ایران و روابط واشنگتن- تل‌آویو جویا شد.

در ابتدا خبرنگار صهیونیست از رایان پرسید: «من در نشست آیپک بودم و در سخنرانی شما بخشی از نظرات شما را درباره توافق ایران(برجام) شنیدم. شما فکر می‌کنید که (برجام) “وحشتناک” است»؟

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که همواره مخالفتش با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اعلام کرده است،‌در پاسخ گفت: «بله این موضوع درست است»(برجام وحشتناک است). همه نظرات من درباره توافق ایران را به خوبی می‌دانند».

او ادامه داد: «من در مجلس نمایندگان با آن(برجام) جنگیدم اما ما به دلیل روشی که رای‌گیری درباره آن پیش رفت، ‌نتوانستیم توفیق یابیم. اکنون مسأله، اجرای آن است و موضوع ملتزم کردن ایران به قولش است و اینکه اطمینان حاصل کنیم ما از هیچ یک از دیگر تحریم‌ها لغزش نکنیم و پا پس نکشیم».

عضو ارشد کنگره آمریکا تصریح کرد: «اجرا، نظارت و نگهداری و حفاظت از دیگر تحریم‌ها و اطمینان حاصل کردن از اینکه تحریم‌های دیگری رفع نشوند. این موضوع دسترسی به دلار آمریکا از سوی ایران و دسترسی آن به سیستم مالی آمریکا که بخشی از این توافق نیست و نباید باشد، من را نگران می‌کند. چنین موضوعی همان نگرانی از لغزش از تحریم‌ها و دادن امتیازات بیشتر را شامل می‌شود».

در ادامه این مصاحبه خبرنگار صهیونیست از رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره آزمایش‌های موشکی ایران سوال کرد که او این اقدامات را «نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل» خواند.

رایان افزود: «ما باید در سیاست‌مان در قبال ایران، موضع سرسختانه‌تری اتخاذ کنیم و ما در این باره با دولت(باراک اوباما) اختلاف نظر داریم و درباره اینکه برای اطمینان از عدم لغزش از تحریم‌ها چه باید بکنیم و اینکه ما باید در موضوع تحریم‌ها سرسخت‌تر باشیم».

عضو ارشد قوه قانونگذاری آمریکا با سوالی درباره اینکه «دونالد ترامپ» نامزد پیشتاز جمهوریخواه از یک سو درباره برچیدن برجام حرف می‌زند و از سوی دیگر از لزوم اجرای دقیق آن، مواجه شد.

رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا جواب داد: «در قبال ایران این موضوع بسته به شرایط در آینده است. اینکه ایا آنها (از مفاد برجام) تقلب می‌کنند؟ من سخنرانی او(ترامپ) را گوش ندادم».

رایان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا «حمایت از اسرائیل به موضوع حزبی تبدیل شده» و اینکه فقط جمهوریخواهان حامی پیوندهای قوی آمریکا و اسرائیل هستند، گفت: «من موضوع را اینگونه نمی‌بینم و فکر نمی‌کنم که این موضوع مشکلی باشد. اگر شما به کنگره بیایید می‌بینید که حمایت فراحزبی از اسرائیل بسیار قوی است».

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «جمهوریخواهان با سیاست دولت در قبال توافق هسته‌ای ایران اختلاف نظر دارند و بسیاری از دموکرات‌ها هم با این موضوع اختلاف نظر دارند. من اگر اسرائیلی بودم نگران آینده روابطمان(آینده روابط آمریکا و اسرائیل) نبودم چرا که این روابط تقویت می‌شود و من از طرف کنگره می‌توانم بگویم که اتحاد و ائتلاف ما بسیار قوی است».

او بار دیگر به آزمایش‌های موشکی ایران اشاره کرد و گفت: «فکر می‌کنم آنچه ایران در حال انجام است سبب شود افرادی که در آمریکا به نفع توافق هسته‌ای رای دادند،(از حمایت خود از برجام) افسوس خورده و پشیمان شوند».

عضو ارشد جمهوریخواه کنگره در بخش دیگری از این مصاحبه مفصل، از مواضع دولت اوباما در قبال سوریه و همچنین فشارهای آن بر اسرائیل در موضوع مذاکرات با فلسطینیان به شدت انتقاد کرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین در موضوع مقابله با پدیده «تروریسم اسلام‌گرا»، رژیم صهیونیستی را «متحد ضروری و اجتناب ناپذیر» ایالات متحده خواند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *