معاون رئیس‌قوه‌قضاییه: اعدام قاچاقچیان موادمخدر بازدارنده نبوده است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه گفت: مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است و این موضوع را به صورت مکتوب به رئیس قوه‌قضاییه اعلام کرده‌ایم.

به گزارش سادس محمدباقر الفت در گفت‌وگو با تسنیم درباره موضوع بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر و احتمال تعدیل  مجازات اعدام قاچاقچیان اظهار داشت: واقعیت این است که مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است. یعنی ما با قاچاقچیان، پرتعداد و مطابق قانون مبارزه کردیم ولی خب متأسفانه حجم مواد مخدر ورودی به کشور و هم ترانزیت از کشور، تنوع موادمخدر و جمعیت درگیر آن، همگی افزایش پیدا کرده است و آمارها در این زمینه منفی است.

قاچاقچیان اصلی خود را درگیر عملیات انتقال موادمخدر نمی‌کنند

وی ادامه داد: نکته دیگر در این زمینه این است که شاید افرادی که ما در این حوزه مجازات می‌کنیم، کشور ما هدف اولیه آن در قاچاق موادمخدر نباشد و می‌خواهند به خاطر مجاورت ایران با افغانستان موادمخدر را از کشور عبور بدهند. نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیریم این است که افرادی که اعدام می‌شوند در واقع قاچاقچیان اصلی نیستند زیرا قاچاقچیان اصلی درگیر عملیات انتقال محموله‌های موادمخدر نمی‌شوند. معمولا با هزینه کمی موادمخدر را در اختیار افرادی که بضاعت مالی کافی ندارند قرار می‌دهند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه گفت با بیان اینکه اعدام این افراد در واقع ضربه‌ای اساسی به بدنه قاچاقچیان و قاچاق موادمخدر کشور نیست، گفت: علی‌ایحال ما به صورت مکتوب خدمت رئیس قوه‌قضاییه اعلام کردیم که به نظر ما وضعیت فعلی بازدارندگی ندارد.

الفت درباره اینکه در صورت قطعی و عملی‌شدن تعدیل و بازنگری در قانون، مجازات‌های جایگزین باید چه شرایطی داشته باشند گفت: فکر می‌کنم مجازات‌های طویل‌المدت همراه با کار سخت برای محکومان تأثیرگذارتر است.در حال حاضر کسی که وارد زندان می‌شود در واقع مشغول استراحت می‌شود.

وی درباره اینکه یکی از انتقادهای موجود به حبس‌های طولانی‌مدت این است که معمولا فرد محکوم پس از تحمل چند سال با تسهیلات و تخفیفات مختلف آزاد می‌شود و ممکن است این شرایط با همین وصف،‌ بعد از تعدیل قانون، بازدارندگی مجازات قاچاقچیان موادمخدر را کم کند گفت: بله همین‌طور است. باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم. جاهایی مثل معادن بزرگ و حوزه راهسازی، تالاب‌ها و بیابان‌ها، فرصت‌های زیادی برای کار سخت اینگونه محکومان هستند. در حال حاضر در کشورهای متعددی این کارها در حال انجام است. با این شرایط این افراد هم می‌دانند باید برای سال‌های متمادی در زندان بمانند و کمتر به این سمت می‌روند.

حبس‌های طولانی بازدارندگی بیشتری نسبت به اعدام دارند

الفت با بیان اینکه حبس‌های طولانی همراه با کار سخت بازدارندگی بیشتری نسبت به اعدام و هزینه‌های تحمیلی بعد از آن دارد، تأکید کرد:به هر حال ما این تحقیقات و مطالعات را انجام داده‌ایم و موارد را به صورت مکتوب خدمت رئیس قوه‌قضاییه اعلام کرده‌ایم.

انتهای پیام/

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *