تفریح در سایه خشونت و ابتذال

گیم نت ها از جمله مراکز تفریحی پر طرفدار در بین کودکان و نوجوانان به شمار می روند اما به دلیل ارایه بازی های رایانه ای غیر استاندارد و عدم نظارت لازم، در حال حاضر گیم نت ها تبدیل به محلی پر خطر و غیر فرهنگی شده اند.
به گزارش سادس به نقل از نکته آنلاین، اوقات فراغت نوجوانان یک فرصت و یک تهدید محسوب می شود، فرصت از این جهت که نوجوانان می توانند از زمان یاد شده برای کسب دانش، مهارت‌های ورزشی، آموزش و تفریح استفاده نمایند و تهدید از آن جهت که در صورتیکه از این فرصت به خوبی استفاده نشود، این نعمت مبدل به نغمت گشته و حتی ممکن است به آینده نوجوانان و کودکان آسیب جدی وارد کند، بنابراین لزوم برنامه ریزی و فراهم سازی شرایط مناسب برای پر کردن اوقات فراغت آنان احساس می‌شود.
اهمیت پر کردن اوقات فراغت به آنجاست که دستگاه‌های اجرایی مانند آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌های متولی این امر برای کودکان، نوجوانان و جوانان برنامه ریزی  و شرایط مناسب را برای انجام آن فراهم می‌کنند.
با این حال گیم‌نت‌ها نیز یکی از اماکنی هستند که همواره مورد استقبال بیشتر نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرد.
در گیم‌نت‌ها هزاران ساعت از عمر نوجوان کشور ما بدون خروجی و بازدهی به پای بازی‌های مروج خشونت و سبک زندگی غربی تلف می شود و مسئولین دستگا‌ه های فرهنگی بدون توجه به آن، به آسانی از کنار این مسئله عبور می‌کنند.
پدیده بازی‌های دیجیتال مبحثی است که می توان ساعت‌ها در باب آن سخن گفت و از مشکلات رایج آن سخن به میان آورد؛ این بازی‌ها محصول کشورهایی هستند که آرمان و دیدگاه متفاوتی از کشور ما دارند؛ بنابراین این باز‌ها مروج آرمان‌ها و اهداف کشور تولید کننده خود هستند و معمولا پر از تصاویر خشونت‌آمیز و مستهجن است.
تفریح در سایه خشونت و ابتذال
معمولا بازی های رایانه ای ارایه شده در گیم نت ها، مبلغ خشونت، غرب گرایی و تبلیغ سبک زندگی غربی است و این برای کودکان و نوجوانان که در دوره آموزش و تاثیرپذیری قرار دارند بسیار خطرناک است.
از سوی دیگر محیط گیم‌نت‌ ها که اکثرا کمتر مورد نظارت قرار می گیرد، خود مسئله‌ای است که نمی توان به آسانی از کنارآن عبور کرد، این گیم‌نت ها که معمولا محل مراجعه انواع گروه‌های سنی کودک، نوجوان و جوان در کنار یکدیگر هستند که خود همین مسئله می تواند به دلیل آسیب ‌پذیری کودکان و نوجوانان لطماتی را به آنان وارد آورد.
بسیاری از مراجعه کنندگان به گیم نت ها، یک روز هم نمی‌توانند بدون گیم‌نت سپری کنند و این یعنی نوجوان جامعه ما به این کار اعتیاد پیدا کرده است و اکثر آن‌ها از روی بیکاری و نبود سرگرمی‌های مفید به آنجا می‌روند.
خشونت و ابتذال از مسائلی است که امنیت جامعه ما را به خطر می‌اندازد؛ بنابراین لازم است دستگاه‌های فرهنگی به خطرات این مسایل توجه کنند و والدین نیز برای پرورش و تربیت فرزندان شان وقت بیشتری بگذارند و کمتر آنها را به سمت بازی های رایانه ای سوق دهند.
دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *