کد خبر: 172313تاريخ انتشار : ۲۰:۳۴:۴۰ - شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره بارش شدید باران در استان‌های شمالی

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره بارش شدید باران در استان‌های شمالی


سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه‌ای نسبت به بارش شدید باران در استان‌های گیلان،مازندران و گلستان طی امروز و فردا (۲۰ و ۲۱ مهرماه) هشدار داد و اعلام کرد: طی این مدت میزان بارش در برخی نقاط استان گیلان بیش از ۱۰۰ میلیمتر و در برخی نقاط استان مازندران بیش از ۱۲۰ میلیمتر پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش سادس  در اخطایه سازمان هواشناسی آمده است: نفوذ سامانه بارشی از بعداز ظهر امروز (۲۰ مهرماه) موجب بارش شدید باران همراه با وزش باد شدید و کاهش دما بین ۴ تا ۸ درجه  سانتیگراد در استان‌های  گیلان، مازندران و گلستان می‌شود و این شرایط طی فردا (۲۱ مهرماه) نیز ادامه دارد. طی این مدت میزان بارش در برخی نقاط استان گیلان  بیش از ۱۰۰ میلیمتر و در برخی نقاط استان مازندران بیش از ۱۲۰ میلیمتر پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط احتمال آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و احتمال سیلابی شدن آن‌ها، مه آلود شدن جاده‌های کوهستانی و مواج شدن دریای خزر وجود دارد بنابراین به مردم توصیه می‌شود نسبت به توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند و در تردد درجاده‌ای به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و مرتفع احتیاط و از فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به ارتفاعات البرز به‌ویژه در دامنه‌های شمالی البرز مرکزی و شرقی، از  شنا کردن در دریا و تردد قایق‌ها و شناورهای سبک، تفریحی و صیادی خودداری کنند و تمهیدات لازم برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی اتخاذ کنند.

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای آورده ست: بعد از ظهر امروز (۲۰ مهرماه) با نفوذ سامانه بارشی رگبار باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد شدید و کاهش دما در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، ارتفاعات قزوین و نیمه شمالی کرمانشاه رخ خواهد داد. این شرایط فردا (۲۱ مهرماه) برای نیمه جنوبی استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل، برخی مناطق استان‌های زنجان، قزوین و خراسان شمالی، شمال مرکزی، ارتفاعات استانهای البرز، تهران و سمنان و برخی مناطق استانهای کردستان، کرمانشاه و همدان پیش‌بینی می‌شود که احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه و کاهش دما بین ۴ تا ۸ درجه سانتیگراد را در پی دارد. در این شرایط به مردم توصیه می‌شود هنگام تردد و یا توقف در حاشیه مسیلها، رودخانه‌ها و مناطق کوهستانی احتیاط کنند.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی رشد ابرهای همرفتی در بعد از ظهر امروز (۲۰ مهرماه) دربرخی مناطق هرمزگان، جنوب فارس و برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان و فردا (۲۱ مهرماه) در  برخی مناطق هرمزگان، جنوب و غرب فارس و برخی نقاط کهگیلویه و بویر احمد باعث وقوع رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی می‌شود و احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه  را در پی دارد بنابراین به هموطنان توصیه می‌شود هنگام تردد و یا توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها احتیاط کنند.

بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی  دوشنبه (۲۲ مهرماه) برای مناطق شمالی استان سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود  که کاهش دید و کاهش کیفیت هوا را در پی دارد بنابراین نسبت به خودداری از تردد در فضای باز به ویژه برای کودکان و بیماران قلبی و تنفسی، احتیاط در رانندگی
 توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی در اخطاریه دیگری آورده است: از بعدازظهر امروز (۲۰مهرماه) وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در سواحل جنوبی دریای خزرتا سه و نیم متر پیش
‌بینی می‌شود و این شرایط تا اواخر وقت فردا(۲۱ مهرماه) ادامه می‌یابد.

در این شرایط از بعدازظهر امروز تا ظهر فردا شرایط برای ورود و خروج کشتی‌ها نامناسب خواهد بود.

انتهای پیام
ارسال