کد خبر: 144235تاريخ انتشار : ۲۳:۴۱:۱۸ - یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷

اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات حوادث غیرمترقبه در برخی مناطق کشور

هیأت دولت در جلسه عصر یکشنبه(۲۲ مهر) به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، منابع و مصارف برنامه حمایتی دولت از خانوارهای کم‌درآمد و نحوه تأمین منابع موردنیاز و کیفیت بسته حمایتی و افراد و خانوارهایی که باید مورد حمایت قرار بگیرند را، مورد بحث و بررسی قرار داد.

اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات حوادث غیرمترقبه در برخی مناطق کشور

به گزارش سادس، در این جلسه همچنین اعضای دولت به بررسی آثار و پیامدهای هر یک از جنبه‌های بسته حمایتی دولت پرداختند و ادامه مباحث به جلسه آینده موکول شد.

هیات وزیران همچنین با اختصاص اعتبار و تسیهلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه در برخی از مناطق کشور موافقت کرد.

بر این اساس، مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار به منظور برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته جهت تأمین هزینه‌های اضطراری و ضروری ناشی از مخاطرات طبیعی در کشور، به سازمان مدیریت بحران کشور اختصاص یافت.

اختصاص مبلغ ۲۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار برای جبران خسارت و بازسازی واحدهای مسکونی و تأسیسات زیربنایی خسارت‌دیده ناشی از زلزله مورخ ۲۴ تیر ۹۷ در شهرستان جاجرم واقع در استان خراسان شمالی، از دیگر موارد مصوب هیات وزیران بود.

اعتبار یادشده شامل کمک بلاعوض معیشتی برای ۳۸۰ واحد آسیب‌دیده از زلزله به‌ازای هر واحد مبلغ ۲۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض تعمیری جهت ۸۵ واحد مسکونی روستایی آسیب‌دیده به‌ازای هر واحد ۲۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت بازسازی ۲۹۵ واحد مسکونی روستایی به‌ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال است.

همچنین با تصویب دولت، مبلغ ۱۲۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت با سود ۴ درصد در مناطق روستایی و ۵ درصد در مناطق شهری به آسیب‌دیدگان ناشی از زلزله در استان مذکور برای بازسازی واحدهای مسکونی اختصاص یافت. این تسهیلات در جهت بازسازی ۲۹۵ واحد مسکونی روستایی خسارت‌دیده به‌ازای هر واحد تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال، تعمیر تعداد ۸۵ واحد مسکونی روستایی به‌ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال و تأمین لوازم معیشتی تعداد ۲۹۵ واحد مسکونی به‌ازای هر واحد تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

هیات وزیران در ادامه، با امهال اصل تسهیلات اخذ شده تا ۱۵ مهر ۱۳۹۷ خسارت‌دیدگان ناشی از سیل اخیر در استان‌های مازندران و گیلان به مدت دو سال موافقت کرد.

دولت همچنین مبلغ ۵ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریال برای تأمین بار مالی ناشی از امهال تسهیلات دریافتی واحد مرغداری شرکت تعاونی (۲۳۱۷) سپید مرغ آریا واقع در شهرستان ملکشاهی استان ایلام از بانک کشاورزی به‌دلیل بارش سنگین برف و طوفان اختصاص داد.

انتهای پیام
ارسال