کد خبر: 143815تاريخ انتشار : ۲۰:۳۸:۲۷ - سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷

کمیته امداد برادری خود را ثابت کرد، حالا نوبت مدیریت شهری است

کمیته امداد برادری خود را ثابت کرد، حالا نوبت مدیریت شهری است


‌معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: مطمئنم کمیته امداد هیچ ضرری نمی‌کند و شهرداری و میراث‌ فرهنگی در حال بررسی برای دادن زمین معوض به کمیته امداد هستند تا عمارت «نورمهال» همدان زنده بماند.

به گزارش سادس، حدود دو ماه قبل، دوستداران میراث فرهنگی همدان هشدارهایی را نسبت به مجوز صادر شده برای ساخت برج‌های دو قلو در چند متری عمارت آمریکایی‌ها که اکنون در اختیار شهرداری همدان و به عنوان فرهنگسرای پرواز استفاده می‌شود، مطرح کردند، مجوزی برای ملکی که مالک آن کمیته امداد استان است و با اجرایی شدن آن این عمارت تاریخی نه تنها زیر سایه‌ی آن برج‌ها قرار می‌گیرد، بلکه در هر شرایطی گودبرداری در محوطه آسیب‌هایی را به این بنای تاریخی وارد می‌کند.‌

در طول این مدت نیز چندین بار پیمانکار پروژه، لودرهایش را به زمین برد تا در قدم نخست با گودبرداری در عرصه‌ی این بنای تاریخی، کارش را آغاز کند اما تا کنون با اقدام به موقع دوستداران میراث فرهنگی از آن جلوگیری شده است. از سوی دیگر مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری اعلام کردند این مشکل را با مالک اصلی بنا یعنی کمیته امداد برطرف می‌کنند، اما تا کنون فقط اعضای شورای شهر همدان حاضر شده‌اند در این زمینه به صورت مستقیم وارد شوند، صحبت کنند و به درخواست‌ها گوش دهن، اما میراث فرهنگی استان که ازابتدا درگیر برگزاری اجلاس ۲۰۱۸ همدان بود، هنوزخود را درگیر می‌داند و هیچ واکنش رسمی در این زمینه نداشته است، به جز دو مصاحبه از سوی معاون میراث فرهنگی استان که اعلام می‌کند؛ «با شهرداری بررسی می‌کنند تا زمین معوض به مالک بنا بدهند»، بررسی که بعد از گذشت این مدت هنوز هیچ نتیجه‌ای از ان به دست نیامده است.

حالا بعد از گذشت این مدت، محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی‌سازمان میراث فرهنگی، بار دیگر قول‌های معاون میراث فهرنگی استان را تکرار می‌کند و قول می‌دهد آن را تا پایان پیگیری می‌کند.

او به سادس اظهار می‌کند: وضعیت عمارت نورمهال را لحظه به لحظه درطول ساعات شبانه‌روز پیگیری کردیم، تا اتفاق خوبی رخ دهد، در کنار این پیگیری‌ها، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان می‌گوید «فکر می‌کنند زمین معوض کجا و چطور بدهند و زمین را جابجا کنند.»

او با بیان این‌که از ابتدا عرصه‌ی این بنای تاریخی در نقشه مشخص نشده بود، ادامه می‌دهد: عمارت نورمهال یک ساختمان است و جلوی آن فضای باغ مانندی وجود دارد، در دوره‌ای مالک زمین خالی پشت عمارت، اعلام می‌کند می‌خواهد ساختمان جای آن بسازد و کارشناسان می گویند امکان انجام این کار از طریق ساخت زمین به صورت پلکانی است، در بازدید از این فضا متوجه شدیم که مهم است پشت این بنا چیزی ساخته نشود.

وی اضافه می‌کند: در نهایت به این فکر افتادیم که باید زمین معوض به مالک زمین داد، بنابراین در صحبت با استانداری و مجموعه میراث‌فرهنگی با کمیته امداد به عنوان مالک بنا جلساتی برگزار شد تا این اتفاق رخ دهد و کمیته برای مدتی دست نگه دارد.

او با اشاره به اقدامات کمیته امداد خمینی (ره) برای مردم و به نفع جامعه تاکید می‌کند: ما مطمئنیم که در این زمینه نتیجه می‌گیریم و کمیته امداد هم ضرر نمی‌کند و به زودی زمین معوض داده می‌شود.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شوند که پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) دوشنبه ۱۶ مهر در گفت‌وگو با یک رسانه از «توقف ساخت برج‌های مسکونی دو قلو در جوار عمارت تاریخی نورمهال همدان»، به دنبال اعتراض دوستداران میراث فرهنگی خبر داد.

او در آن مصاحبه تاکید کرد: «تمام مجوزها برای ساخت این دو برج مسکونی که قرار است به نفع محرومین ساخته شود را مسئولان شهری استان همدان به کمیته داده بودند اما با این وجود ساخت این برج‌ها متوقف شده و حاضر به دریافت زمین معوق هستیم.»

با وجود همه این صحبت‌ها باید منتظر نهائی شدن کار توسط شهرداری و میراث فرهنگی همدان بود، اکنون که رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) بعد از گذشت حدود دو ماه، وارد ماجرا شده و اعلام کرده منتظر زمین معوض برای جابجایی این زمین می‌مانند،  باید دید برنامه‌های میراث فرهنگی و شهرداری بر چه اصولی جلو می‌رود. اکنون شهرداری همدان می‌تواند با استفاده از این فرصت هر چه زودتر تکلیف زمین جدید را مشخص کند.

انتهای پیام
ارسال