کد خبر: 138841تاريخ انتشار : ۶:۰۵:۵۲ - پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

گزارش/

بی‌تحرکی عامل بروز دیابت در افراد مسن

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد تنها دو هفته بی‌تحرکی و نداشتن فعالیت جسمی در افراد مسنی که دچار وضعیت پیش دیابت هستند زمینه‌ساز ابتلا به دیابت است.

بی‌تحرکی عامل بروز دیابت در افراد مسن

به گزارش سادس، در این بررسی آمده است: نداشتن فعالیت جسمی کافی زمینه ابتلا به دیابت را برای افراد بزرگسالی که در برابر این بیماری آسیب‌پذیر هستند، فراهم می‌کند. به گفته پزشکان با بالا رفتن سن، ورزش‌ کردن و تحرک جسمی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
همچنین مطالعات متعددی انجام گرفته که حاکی از فوائد متعدد فعالیت‌های جسمی برای افراد مسن است. به طور مثال، ورزش ایروبیک و ورزش‌های عضلانی سلامت روان افراد مسن را بهبود می‌دهد و حتی انجام چند دقیقه ورزش سبک می‌تواند طول عمر و عملکرد مغز را افزایش دهد.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد سبک زندگی کم تحرک به سلامت مغز آسیب می‌زند و خطر ابتلا به دیابت و زوال عقلی را در افراد مسن افزایش می‌دهد. درحالیکه نتایج برخی از بررسی‌ها حاکی از آن است که بی‌تحرک بودن روند افزایش سن را سرعت می‌بخشد.

در این بررسی محققان کانادایی به مطالعه روی تعدادی افراد مسن ۶۰ تا ۸۵ ساله پرداخته که زمینه ابتلا به دیابت را داشتند. از این افراد درخواست شد تعداد گام‌های روزانه خود را به کمتر از ۱۰۰۰ قدم در مدت دو هفته کاهش دهند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان مشاهده کردند تنها چند روز پس از آغاز زمان مطالعه حجم ماهیچه‌ها و قدرت آن‌ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد. همچنین در افرادی که دارای زمینه ابتلا به دیابت بودند به سرعت علائم دیابت از قبیل مقاومت به انسولین ظاهر شد.

انتهای پیام
ارسال