کد خبر: 137076تاريخ انتشار : ۹:۵۵:۱۸ - چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷

مهران حاتمی:

همیشه انتظار از تیم ملی بسکتبال قهرمانی است/ جوانان نیاز به تدارکات ویژه‌ دارند

سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال ایران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های ویژه کشورهای آسیایی برای بازی‌های آسیایی گفت: همیشه انتظار از تیم ملی ایران قهرمانی است اما کار آسانی در جاکارتا نداریم.

همیشه انتظار از تیم ملی بسکتبال قهرمانی است/ جوانان نیاز به تدارکات ویژه‌ دارند

مهران حاتمی در گفت‌وگو با سادس، درباره شرایط تیم ملی ایران در مسیر بازی‌های آسیایی اظهار کرد: تیم ملی بسکتبال ویترین فدراسیون است و به نظرم تمام برنامه‌ریزی‌های انجام شده به جا است. چه سرمربی تیم ملی بودم و چه اکنون که نیستم می‌گویم در آسیا ۷ تا ۸ تیم هستند که برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری فوق‌العاده‌ای برای پیشرفت دارند. این کشورها تلاش زیادی انجام می‌دهند که به سطح بالایی از بسکتبال برسند و اکنون استرالیا و نیوزلند هم به این کشورها اضافه شده‌اند که کیفیت بسکتبال آسیا را بالا می‌برند.

سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال ادامه داد: این کشورها در رده‌های پایه، برنامه‌ریزی فوق‌العاده‌ای دارند و خیلی خوب کار کرده‌اند. در تیم اصلی نیز هرجا که ضعف دارند یک بازیکن خوب تبعه می‌کنند و با قدرت وارد مسابقات می‌شوند. به تازگی ژاپن هم این کار را انجام داده و یک بازیکن خیلی خوب جذب کرده‌ است و با یک مربی سطح بالا کار می‌کند که نتیجه‌اش می‌شود شکست دادن استرالیا. در مجموع این کشورهای آسیایی خیلی سخت تلاش می‌کنند و اکنون رقابت در آسیا با توجه به اضافه شدن استرالیا و نیوزلند نیز دشوارتر شده‌ است.

سرمربی فصل گذشته تیم بسکتبال شهرداری تبریز که با این تیم به قهرمانی لیگ برتر نیز رسید افزود: چین، کره‌جنوبی، فیلیپین، ژاپن، چین تایپه، لبنان و حتی اردن اکنون تیم‌های خیلی خوب آسیا هستند که با برنامه‌ریزی فوق‌العاده برای بازی‌های آسیایی آماده می‌شوند. قطعا کار ما آسان نیست اما باید به این نکته توجه کنیم که بازیکنان ایران توانمندی بسیار زیادی دارند و هر زمان که خواسته‌اند تمام سدها را شکسته و به نتیجه دلخواه رسیده‌اند. من برای تمام بازیکنان و تیم ملی آرزوی موفقیت دارم و می‌دانم که می‌توانند موفق شود.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به نبودن استرالیا و نیوزلند در جاکارتا آیا انتظار قهرمانی از تیم ملی در بازی های آسیایی به حق است؟ گفت: همیشه انتظار از تیم ملی بسکتبال قهرمانی است. اما استرالیا و نیوزلند تنها حریفان ما در آسیا نیستند. چین، فیلیپین، ژاپن، کره شمالی و چند کشور دیگر که نام بردم اکنون شرایط بسیار خوبی دارند. تمام کشورهای آسیایی این روزها تورنمنت‌هایی با سطح بالا و با حضور کشورهای صاحب نام آفریقایی و اروپایی برگزار کرده‌اند و پیشرفت داشته‌اند.

سرمربی تیم ملی جوانان در سال ۲۰۱۲ در پاسخ به این سوال که بی‌برنامگی فدراسیون برای تیم ملی جوانان در مسیر کسب سهمیه جام‌جهانی نگرانی ایجاد کرده و او شرایط این تیم را قبل از قهرمانی آسیا چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: صحبت شما کاملا درست است. تیم ملی جوانان نیاز به بازی تدارکاتی با سطح کیفی بالا دارد. اگر جوانان بازی تدارکاتی مناسب ندارند نباید از آن‌ها انتظار کسب نتیجه داشت. مسابقه تدارکاتی با کیفیت بالا جوانان را احیا می‌کند و باعث ارتقای ۳۰۰ درصدی تیم می‌شود. وقتی جوانان ما تا امروز در سطح بالا بازی نکرده‌اند و به یکباره وارد رقابت‌های قهرمانی آسیا شوند خیلی سخت خودشان را پیدا می‌کنند.

کارشناس بسکتبال ادامه داد: فدراسیون باید برای جوانان برنامه‌ریزی انجام دهد. این تیم باید در جریان دیدارهای تدارکاتی خودش را پیدا کند، اعتماد به نفس پیدا کند و ترسش از باخت بریزد. قطعا فشار اضافه در تمرین نتیجه که ندارد هیچ بلکه تاثیر عکس خواهد داشت. بازیکنان جوان هرچقدر بیش‌تر بازی کنند بهتر می‌شوند و می‌توانند با شرایط بهتری در قهرمانی آسیا شرکت کنند. هرچقدر تیم ملی جوانان بازی تدارکاتی بیش‌تری برگزار می‌کرد خودباوری‌اش بیش‌تر می‌شد. من امیدوارم که جوانان‌مان بتوانند در آسیا موفق شوند و نتیجه لازم را بگیرند تا با حضور در جام جهانی پیشرفت داشته باشند.

حاتمی در پاسخ به این سوال که وضعیت تیم شهرداری تبریز چگونه است و آیا تسویه حساب‌هایش را انجام داده یا نه؟ بیان کرد:‌ متاسفانه هنوز تسویه حساب‌ها انجام نشده‌ است و با این شرایط نیز فکر می‌کنم حتی حضور تیم در فصل آینده لیگ برتر و رقابت‌های غرب‌آسیا نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به هر حال تیمی که باید خودش را برای رقابت‌های برون مرزی آماده کند و به عنوان مدافع عنوان قهرمانی وارد لیگ برتر شود باید خیلی زود شرایطش را مشخص کند و تیمش را ببندد اما هنوز از وضعیت شهرداری تبریز خبری نیست.

انتهای پیام
ارسال