کد خبر: 131206تاريخ انتشار : ۱۵:۳۸:۱۶ - چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

بازار مکمل‌های ورزشی نابسامان است/ نظارت‌ها تشدید شود

بازار مکمل‌های ورزشی نابسامان است/ نظارت‌ها تشدید شود


رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، گفت: امکان افزودن ترکیبات غیرمجاز و متقلبانه در مکمل‌ها وجود دارد و می‌تواند اثرات بدی از خود بر جا گذارد؛ ما درخواست‌مان از وزارت بهداشت این است که نظارت بیشتری در بازار عرضه مکمل‌ها داشته باشد.

به گزارش سادس، دکتر عباس کبریایی‌زاده در نشست خبری سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مصرف مکمل‌ها در دنیا روندی رو به رشد داشته است، گفت: متوسط رشد مکملها از متوسط رشد داروهای نسخه‌ای بالاتر بوده است. مکملها عموما فراورده‌های تغلیظ شده ویتامین‌ها و عصاره‌های طبیعی هستند که در کشورهایی که میزان امید به زندگی رو به افزایش است و درصد افراد سالمند بالاتر رفته، نیاز به مصرف آنها وجود دارد.

وی افزود: در ایران نیز امید به زندگی در زنان ۷۸ سال و در مردان ۷۶ سال است و طی ۴۰ سال گذشته طول عمر ۳۴ درصد رشد داشته است و طبیعتا نیاز به مکمل در کشور رو به افزایش است. از طرفی نرخ تولد در کشور بالای یک درصد بوده است. بنابراین نوزادان و کودکان یکی از گروه‌های مصرف کننده مکمل‌ها محسوب میشوند و زنان نیز در دوران بارداری و یائسگی به طور محسوسی نیازمند مصرف مکمل هستند.  

وی با بیان اینکه ثابت شده مصرف مکمل در بیماران مزمن فرایند درمان را بهبود میبخشد، ادامه داد:‌ بر همین اساس در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به مکمل‌های بیماران خاص شده است.

کبریایی‌زاده تاکید کرد:‌ برای ما مهم است که مکمل مورد نیاز جامعه از طریق تولید داخل تامین شود. در زمانی کمتر از ۳۰ درصد مکمل‌ها توسط صنایع داخلی تامین می‌شد. باید توجه کرد که مکمل‌های ورزشی ازحوزه‌های نابسامانی است که گلایه‌هایی برای آن داریم و هنوز هم شاهد بهبود قابل قبول در این حوزه نیستیم. زنجیره تامین مکمل‌های ورزشی به گونه‌ای است که این مکمل‌ها به صورت نامطمئن در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرند. مکمل‌ها معجونی از املاح، ویتامین و عصاره گیاهی و غیره است و نسبت دادن اثرات غیرواقعی به آن مانند افزایش اشتها، ‌ افزایش قدرت تمرکز، لاغری سریع و غیره درست نیست.

وی همچنین گفت: امکان افزودن ترکیبات غیر مجاز و متقلبانه در مکمل‌ها وجود دارد و می‌تواند اثرات بدی از خود به جای بگذارد. ما درخواست‌مان از وزارت بهداشت این است که نظارت بیشتری در بازار عرضه مکمل‌ها داشته باشد. برخی از مکمل‌ها قاچاق و فریبنده هستند و اثراتی که به آنها نسبت داده می‌شود مربوط به مکمل‌ها و ویتامین‌ها نیست، بلکه مربوطه به موادی است که به صورت غیر مجاز به آن اضافه شده است.

انتهای پیام
ارسال