کد خبر: 124988تاريخ انتشار : ۶:۵۷:۱۷ - دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

شناسایی بیش از ۳۶ هزار هکتار اراضی آلوده به مین و گلوله در خوزستان

شناسایی بیش از ۳۶ هزار هکتار اراضی آلوده به مین و گلوله در خوزستان


مدیرکل انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان با اشاره به وجود ۳۶ هزار و ۴۸۴ هکتار اراضی آلوده به مین و گلوله در استان خوزستان گفت: مجموع پاکسازی‌های مناطق آلوده از سال ۱۳۸۵ تا سال گذشته، ۲۲۶ هزار و ۳۵۷ هکتار بوده است.

به گزارش سادس، رضا نجاتی در نشست هماهنگی پاکسازی اراضی آلوده به مین که امروز (۲۶ فروردین‌ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: مجموع پاکسازی‌های مناطق آلوده از سال ۱۳۸۵ تا سال گذشته، ۲۲۶ هزار و ۳۵۷ هکتار بوده که از این مقدار ۱۲ هزار و ۴۱۳ هکتار زمین‌های آلوده  به مین و ۲۱۳ هزار و ۹۴۴ هکتار آلوده به گلوله بودند.

وی افزود: مابقی اراضی آلوده‌ای که تاکنون شناسایی شده‌اند ۳۶ هزار ۴۸۴ هکتار هستند. البته احتمال دارد که اراضی آلوده بیشتری شناسایی شود.

مدیرکل انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان تصریح کرد: از سال ۸۵ تا سال گذشته در راستای پاکسازی مناطق آلوده ۱۹ نفر در حال عملیات پاکسازی شهید و ۱۹۹ نفر مجروح شدند.

نجاتی ادامه داد: هم‌چنین در اثر انفجار مین ۵۴ نفر از مردمی که در حال کار یا تردد در این مناطق بودند فوت و ۲۰۰ نفر مجروح شدند. برخی از این افراد به عنوان شهید معرفی شده‌اند و پرونده‌های مابقی این افراد در حال بررسی است.

مدیرکل انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: از فرمانداران شهرستان‌های آلوده استان خوزستان می‌خواهیم مابقی اراضی آلوده را در اختیار استانداری خوزستان قرار دهند تا به وزارت کشور منعکس شود و برنامه پاکسازی مناطق را با جدیت بیشتری دنبال کنیم. با پاکسازی مناطق آلوده، اراضی که قابلیت کشاورزی، دامپروری و کارهای اقتصادی دارند به مردم تحویل داده می‌شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم با بررسی‌هایی که خواهیم داشت بتوانیم آلودگی‌هایی را که منجر به لطمه زدن به نیروی انسانی می‌شود- چه افرادی که در بخش پاکسازی فعالیت می‌کنند و چه کسانی که در حال کشاورزی در این مناطق هستند، – پاکسازی کنیم.

به گزارش سادس، در ادامه عدنان غزی فرماندار شوش با بیان این‌که برخی روستاهای این شهرستان از جمله روستاهای مالحه و عنکوش نیاز به پاکسازی دارند، اظهار کرد: مناطقی وجود دارد که دارای خاک ماسه‌ای است و مین یا گلوله‌های موجود در اراضی با وزش باد جابجا می‌شوند.

به گزارش سادس، هم‌چنین ولی اله حیاتی فرماندار خرمشهر گفت: در حوزه خرمشهر مشکل خاصی در خصوص مناطق آلوده وجود ندارد اما مشکل ما در منطقه فیصلیه است.

وی افزود: بحث بیمه ساختمان‌های منطقه فیصلیه با منطقه آزاد اروند مطرح شده است اما منطقه آزاد اروند نمونه بیمه مین‌زدایی را می‌خواهد تا نسبت به این کار اقدام کند که تاکنون این نمونه در اختیار ما قرار نگرفته است، بنابراین باید نسبت به حل این مشکل اقدام شود.

انتهای پیام
ارسال