کد خبر: 123093تاريخ انتشار : ۱۵:۵۵:۲۴ - سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر

کشف بیش از ۱۵ تن انواع موادمخدر در هفته نخست فروردین

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۵ تن و ‏‏۴۰۳ کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته نخست فروردین ماه در کشور خبر داد.

کشف بیش از ۱۵ تن انواع موادمخدر در هفته نخست فروردین

به گزارش سادس، اسداله هادی‌نژاد گفت: مجموع کشفیات هفته اخیر  ۱۵ هزار و ۴۰۳ کیلوگرم می باشد که نسبت به هفته گذشته که ۱۰ هزار و ۶۸۲ کیلوگرم بوده ۴۴.۲ افزایش را نشان می دهد.

وی افزود: بیشترین حجم مواد مکشوفه از نوع تریاک به میزان ۱۰ هزار و ۹۸۰ کیلوگرم بوده است که ۷۱.۳ درصد از مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

وی افزود: در این مدت نیز ۲۹۰۵ حشیش، ۶۴۸ کیلوگرم هروئین، ۷۱۱ کیلوگیرم مورفین، ،‏‏ ۴۰ کیلوگرم شیشه،  ‏‏و ۱۲۰ کیلوگرم سایر مواد کشف و ضبط شده است.

معاون مقابله با عرضه ستاد با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۴۷۵ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۰.۴ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

هادی‌نژاد افزود: از مجموع ۱۱ هزار و ۸۷۱  عدد قرص های روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد به ترتیب با ۶۰۰۰ عدد مربوط به استان آذربایجان غربی، ۳۵۹۶ عدد استان تهران و ۱۲۳۶ عدد استان فارس و مابقی مربوط به استان‌های گلستان، گیلان، همدان، کردستان و البرز می‌باشد.

وی بیان کرد: بیشترین حجم کشفیات این دوره مربوط به استان گلستان است (به میزان ۳۱۳۹ کیلوگرم) که معادل ۲۰.۴ درصد کشفیات کشور می‌باشد. پس از این استان، استان‌های تهران و سیستان و بلوچستان به ترتیب با ۲۷۶۲ و  ۲۵۱۴ کیلوگرم قرار دارند که بیانگر سهم ۱۷.۹ و ۱۶.۳ درصدی آن ها از کل کشفیات کشور در هفته اخیر است.

معاون مقابله عرضه ستاد ادامه داد: افزایش کشفیات مواد مخدر در استان گلستان که خصوصاً از نیمه دوم سال گذشته در استان‌های منتهی به این استان نیز با کشف محموله‌هایی کلان همراه بود، مبین رویکرد قاچاقچیان در استفاده بیشتر از مسیر شمالی است و این نکته می‌بایست مورد توجه استان‌های این مسیر همچون مازندران، گیلان و… قرار گیرد.   

هادی‌نژاد با بیان اینکه بالغ بر ۸۴.۲ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به شش استان کشور است گفت: بیشترین حجم کشفیات با ۳۱۳۹ کیلوگرم مربوط به استان گلستان است که معادل ۲۰.۴ درصد کشفیات کشور  و استان تهران با ۲۷۶۲ کیلوگرم، سیستان و بلوچستان با ۲۵۱۴ کیلوگرم، فارس با ۲۴۳۹ کیلوگرم، اصفهان با ۱۲۴۸ کیلوگرم و کرمان با ۸۶۲ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

هادی‌نژاد افزود: سهم کشفیات سه استان اولویت دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان از کشفیات کل کشور در هفته مذکور با کاهش چشمگیر نسبت به رقم  ۶۲ درصدی هفته قبل به ۲۳.۶  درصد از مجموع کشفیات کشور رسیده است.

این مقام مسئول در ستاد در توضیح کشف ۲ تن مواد مخدر در گلستان گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان گلستان یک دستگاه تریلر حامل مواد مخدر را که از مقصد زاهدان بارگیری کرده بود، شناسایی و ضمن توقیف آن مقدار ۴۰۰ کیلوگرم تریاک و ۱۸۵۰ کیلوگرم حشیش را کشف و ۴ متهم را دستگیر کردند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی همچنین با اشاره به کشفیات مواد مخدر در استان سیستان و بلوچستان بیان داشت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان طی یک فقره درگیری مسلحانه با قاچاقچیان در حوزه شهرستان سرباز موفق به کشف ۹۴۰ کیلوگرم تریاک، ۱۴۱ کیلوگرم هروئین و ۳۷۰ کیلوگرم سایر مواد شدند و در این درگیری ۴ قاچاقچی را دستگیر و ۳ دستگاه خودروی حامل موادمخدر را توقیف کردند.

وی در پایان گفت: طی این مدت، ۱۷۳ دستگاه خودرو ، ۱۹ دستگاه موتور سیکلت، ۴ قبضه سلاح و ۲۷ دستگاه موبایل توقیف شد.

انتهای پیام
ارسال