کد خبر: 91329تاريخ انتشار : ۱۱:۳۸:۲۶ - چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

عفونت شایع‌ترین علت کاهش پلاکت در دوران نوزادی است

عفونت شایع‌ترین علت کاهش پلاکت در دوران نوزادی است


دبیر اجرایی کنگره هماتولوژی نوزادان با اشاره به اینکه حدود ۳۰ درصد نوزادانی که در بخش‌های ویژه نوزادان بستری هستند، ممکن است دچار بیماری‌های کمبود پلاکت باشند، گفت: عفونت شایع‌ترین علت کاهش پلاکت در دوران نوزادی است.

به گزارش سادس، دکترمحمد علی احسانی در افتتاحیه دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران اظهارداشت: موضوعاتی همچون کم خونی نوزادان، همولیز در نوزادان، تزیق خون، ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت) در نوزادان، انکولوژی (سرطان‌های) نوزادان و سندروم نارسایی مغز استخوان از جمله عناوینی است که در کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

وی در ارتباط با کاهش پلاکت در دوران نوزادی اظهار داشت: عفونت‌ها شایع‌ترین علت کاهش پلاکت در دوران نوزادی است که این مسئله در کنگره نیز مورد مباحثه قرار خواهد گرفت و ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه خون و سرطان را نیز در کنگره خواهیم داشت.

دبیر اجرایی کنگره هماتولوژی نوزادان افزود: از دیگر علل بروز مشکل کاهش پلاکت، به دنیا آمدن کودکانی با اختلالات ژنتیک و عفونت‌های داخل رحمی بوده که ممکن است سبب کاهش پلاکت در این کودکان شود. همچنین مادرانی که بیمارهایی همچون لوپوس اریتماتو سیستمیک دارند اگر پادتن ضد پلاکتی در بدن آنها وجود داشته باشد ممکن است نوزادانی با کاهش پلاکت را به دنیا آورند.

این فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی کودکان گفت: مادران بارداری که بیماری‌های ضد پلاکتی دارند حتما باید به صورت سزارین زایمان کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن خون و سرطان کودکان ایران، احسانی خاطرنشان کرد: برای این مشکل درمان‌های متفاوتی وجود دارد که باید مطابق با نظر پزشک معالج باشد. به طور مثال با درمان عفونت‌ها، نوزاد می‌تواند بهبودی کامل را پیدا کند و تنها درصد کمی (یک در هزار) ممکن بوده به علت بیماری‌های ارثی (ژنتیک) باشد (مانند کم خونی فانکونی) که فرد را تا آخر عمر درگیر این بیماری کرده و البته جزو بیماری‌های بیماری صعب العلاج است.

وی در پایان تصریح کرد: طبق آمار جهانی حدود ۳۰ درصد نوزادانی که در بخش‌های ویژه نوزادان بستری هستند ممکن است دچار بیماری‌های کمبود پلاکت باشند.

انتهای پیام
ارسال