کد خبر: 82862تاريخ انتشار : ۱۵:۳۳:۵۳ - یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶

تاب‌آوری، یک هدف اصلی در چشم‌انداز هلال احمر است

تاب‌آوری، یک هدف اصلی در چشم‌انداز هلال احمر است


رئیس جمعیت هلال احمر گفت: مفهوم تاب‌آوری در چشم‌انداز ۱۰ ساله هلال احمر به هیچ‌وجه یک شعار نیست و جزو اهداف اصلی محسوب می‌شود.

به گزارش سادس،‌ دکتر سید امیرمحسن ضیائی در نشست مدیران ستادی و عامل استان‌های جمعیت هلال‌احمر با موضوع تاب‌آوری جامعه در چارچوب راهبرد ۱۰ ساله با اشاره به اینکه امروزه در ادبیات دنیا، به خصوص در سازمان‌های بشردوستانه، مدیریت بحران و … موضوع تاب‌آوری بسیار مورد توجه است، گفت: مفهوم تاب‌آوری به درجات مختلفی تعریف شده، اما مفهوم نزدیک‌تر آن برای ما این است که یک جامعه تا چه‌ اندازه توانایی و تحمل مواجهه با یک شوک و مخاطره را دارد و بدون از میان رفتن چرخه‌های عادی جامعه به حیات خود ادامه دهد.

وی افزود: جامعه تاب‎آور با مولفه‌های مختلفی شناخته می‌شود که جدای از توانایی برای حفظ چرخه‌های عادی جامعه، می‌توان به زمان بازگشت جامعه به حالت عادی، متوقف نشدن توسعه جامعه، تبدیل تهدیدها به فرصت و … اشاره کرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه جوامعی هستند که توانایی تبدیل تهدید مخاطرات به فرصت را دارند، اظهار کرد: مهمترین بهره‌برداران در تاب‎آوری مردم و آحاد جامعه هستند و این تاب‌آوری می‌تواند جامعه را مستحکم کرده و رو به جلو نگه دارد.

وی با اشاره به اینکه جمعیت‌های ملی در تاب‌آوری به مفهومی انسانی‌تر توجه دارند، گفت: بر این اساس حفظ جان و مال انسان‌ها در مخاطرات در کنار حفظ تکریم و آرمان‌های انسانی در تاب‌آوری مورد توجه جمعیت‌های ملی خواهد بود.

به گفته ضیائی؛ تاب‌آوری در برنامه چشم‌انداز جمعیت هلال‌احمر هدف اصلی بوده و در حد شعار نیست؛ لذا ضروری است تا با شاخص‌های عملی سطح تاب‌آوری در جامعه را افزایش داده و نقش خود را در این زمینه تعیین کنیم.

وی تاکید کرد: هدف اصلی ما این است که در موضوع تاب‌آوری به تفاهمی جامع رسیده و بدانیم درباره چه موضوعی صحبت می‌کنیم و به شاخص‌های ریزتر و قابل اندازه‌گیری برسیم و در تمام برنامه‌های جمعیت به آن توجه کنیم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: برای تبدیل جامعه به جامعه‌ای تاب‌آور باید ابتدا خود به عنوان جمعیت هلال‌احمر به نهادی تاب‌آور تبدیل شویم تا بتوانیم جامعه را به سطح تاب‌آوری ارتقا دهیم و این کار قطعا نیازمند زمان است و ما نیز امیدواریم با هدفگذاری لازم به نتیجه غایی مورد انتظار خود که همان دستیابی به جامعه تاب‎آور است؛ دست یابیم.

انتهای پیام
ارسال